Zajímavosti

Botanická zahrada Liberec

je nejstarší botanickou zahradou v České republice. Dnes můžete v devíti pavilonech obdivovat tropické a masožravé rostliny, kaktusy a orchideje nebo nad vašimi hlavami plovoucí ryby v akváriu. Velmi vzácným exponátem je známá viktorie královská, největší leknín světa. 

Zoologická zahrada Liberec

ZOO Liberec chová přes 170 druhů zvířat. Největšími lákadly liberecké zoo jsou především bílí tygři, dále jediný pár himalájského sudokopytníka chovaný mimo asijský kontinent - takin čínský, kriticky ohrožený osel somálský, orlosup bradatý, nahur modrý – himalájský sudokopytník, kterého jinde v Čechách neuvidíte, šimpanzi, lachtani a další. 

Lanovky

Lanovka na Ještěd. K dominantě liberecka – Ještědu – se můžete nechat vyvézt kabinovou lanovkou z Horního Hanychova. Lanovka byla uvedena do provozu r. 1933 a jezdí celoročně za dobrého počasí.

Tanvaldský Špičák - Albrechtice v Jizerských horách. Čtyřsedačková lanovka na Tanvaldský Špičák je v provozu v zimní i letní sezóně. V zimě ji využívají zejména lyžaři, v létě je možno zdarma přepravovat jízdní kola.

Javorník - Obří sud - Jeřmanice. Moderní čtyřsedačková lanovka je součástí areálu Obří sud Javorník nedaleko Liberce, v obci Jeřmanice. Přepravuje lyžaře a má také vůz pro přepravu vozíčkářů.

Rozhledny

Bramberk (787 m n.m.) - poblíž obcí Lučany nad Nisou, Horní Maxov a Janov nad Nisou. Původní dřevěná rozhledna byla postavena koncem 19.století. Její současná nástupkyně byla postavena v roce 1912. Kamenná rozhledna měří 21m.

Černá studnice (869 m n.m.) - poblíž obce Nová ves nad Nisou, u Jablonce nad Nisou, 26 m vysoká dominanta Jablonecka, která byla poprvé otevřena roku 1905. Z rozhledny je krásný výhled na přilehlý Jablonec nad Nisou, Ještěd a při dobrém počasí i na vzdálené Krkonoše.

Frýdlantská výšina, rozhledna na Resslově vrchu (399 m n.m.) - Frýdlant v Čechách. Původní dřevěná rozhledna byla postavena již roku 1890, současná rozhledna slouží návštěvníkům přerušovaně od roku 1907. Rozhledna je vysoká 21 m.

Jablonecký Petřín (608 m n.m.) -Vrkoslavice, Jablonec nad Nisou. Výletní restaurace s 20ti metrovou vyhlídkovou věží se nachází přímo v Jablonci nad Nisou a je datována do roku 1906.

Ještěd (1012m n. m.) - Horní Hanychov, Liberec. Ještěd je dominantou Liberce a celého Liberecka. První rozhledna zde byla otevřena již v roce 1876. Jako horský hotel byl Ještěd otevřen roku 1907. V roce 1933 byla mezi Ještědem a Horním Hanychovem vybudována lanovka. Roku 1973 byl dokončen na vrcholu hotel, jak jej známe v dnešní podobě (hotel, restaurace, vysílač). Celá stavba je dílem architekta Karla Hubáčka.

Kopanina (657 m n.m.) - Frýdštejn. Válcová 18ti metrová věž byla dokončena roku 1894. Dnes je rozhledna doplněna o prosklenou vyhlídku.

Královka (859 m n.m.) - Bedřichov. Vyhlídková věž zde byla otevřena již roku 1888, původně jako dřevěná rozhledna. Po zničení věže vichřicí byla nahrazena rozhlednou kamennou o výšce 23,5m. Rozhledně přiléhá chata Královka s pohostinstvím.

Nisanka (676 m n.m.) - Nová Ves nad Nisou. Nová rozhledna otevřená v roce 2007 nabízí pohled na téměř všechny Jizerské rozhledny z výšky 32 m.

Rašovka (610 m n.m.) - Šimonovice. Restaurace s rozhlednou vysokou 19,5 m byla otevřena v roce 2006.

Slovanka (820 m n.m.) - Hrabětice, Janov nad Nisou. Rozhledna Slovanka se může pyšnit prvenstvím mezi kovovými rozhlednami v Čechách. Z litinových dílů byla postavena již roku 1887.

Smrk (1124 m n.m.) - poblíž obce Hejnice. Rozhledna se nachází na nejvyšší hoře české části Jizerských hor. Původní rozhledna zde stála od roku 1892. Od roku 2003 je zde vybudována nová 23 m kovová vyhlídka.

Štěpánka (958 m n.m.) - Příchovice - Kořenov. Rozhledna na samé hranici Jizerských hor a Krkonoš byla otevřena roku 1892, ačkoliv její základní kámen byl položen již roku 1847. Stavba se pyšní osmibokou věží se zastřešeným vyhlídkovým prostorem a otevřeným ochozem ve výšce cca 10 m. V tomto stavu a slouží dodnes.

Tanvaldský Špičák (831 m n.m.) - Albrechtice v Jizerských horách. První vyhlídka s ochozem byla na vrcholu Špičák postavena již v roce 1889. Rozhledna zde byla postavena o 20 let později. Současnu podobu získal celý objekt v roce 1930.

Hrady a zámky

Frýdlant – hrad a zámek 

Grabštejn – hrad a zámek, Hrádek nad Nisou

Oldřichov v Hájích – Skalní hrad
 

Zřícenina hradu Hamrštejn

Lázně

Lázně Libverda - 13 km východně od Frýdlantu, 1 km severně od Hejnic. Léčba v lázních je zaměřena na pacienty s poruchami pohybového aparátu, srdce a krevního oběhu, ale také neurotické a duševní choroby. K léčbě jsou využívány především místní minerální prameny. 

Jeskyně

Bozkovské dolomitové jeskyně jsou jediné přístupné jeskyně v severních Čechách. Zdobí je krápníky, křemenné lavice a několik malých jezírek. Největším lákadlem je ale největší podzemní jezero v Čechách s průhlednou nazelenalou vodou. Jeskyně vznikaly po statisíce pomalým procesem postupného rozpouštění vápnitého dolomitu prvohorního stáří. V roce 1999 byly vyhlášeny národní přírodní památkou. S sebou nezapomeňte teplé oblečení, v jeskyních je 7°C.

Přírodní zajímavosti

Smrk (1124 m n. m.) - Smrk je nejvyšší hora české části Jizerských hor (polská Wysoka Kopa měří o 3 metry více) a nachází se poblíž obcí Nové město pod Smrkem a Hejnice. Dnes je zde pěší hraniční přechod do Polska a v roce 2003 zde byla znovu postavena rozhledna.

Bukovec (1005 m n.m.) - Významným vrcholem Jizerských hor je také Bukovec – nejvyšší čedičová kupa ve střední Evropě. Nachází se poblíž hranic s Polskem. Svým výrazným kuželovitým tvarem tvoří dominantu horské osady Jizerka.

Jizera (1122 m n.m.) - Jizera je druhou nejvyšší horou české části Jizerských hor a nabízí  krásnou vyhlídkou na okolní Smrk, Bukovec, Černou a Smědavskou horu, přehradu Souš a rašeliniště klečových luk. Vrchol se nachází na spojnici mezi obcemi Hejnice a Desná.

Přehrada Souš - Přehrada Souš leží na říčce Černá Desná. Původně byla postavena jako součást systému retenčních nádrží, který měl chránit oblast pod Jizerskými horami před povodněmi. Od roku 1974 slouží jako vodárenská nádrž pro zásobování Jablonecka pitnou vodou.

Protržená přehrada na Bílé Desné - Protržená přehrada byla přehrada na říčce Bílá Desná, která se roku 1916 zhruba po roce své existence protrhla a smetla část obce Desná. Dodnes jde o největší katastrofu spojenou s přehradou v české historii. V roce 1996 byla Protržená přehrada na Bílé Desné prohlášena za kulturní památku. V místě je vybudována naučná stezka.

Osada Jizerka - Osada Jizerka leží na Malé jizerské louce. Je charakteristická dobovými chalupami rozsetými mezi rašeliništěm řeky Jizery a krásným pohledem na čedičový vrch Bukovec. Nachází se zde také muzeum Jizerských hor, kde se můžete seznámit s historií kraje.

Vodopád na Černém potoce - Nejmohutnější vodopád Jizerských hor, který je vysoký asi 6m. Celá oblast je součástí rezervace Frýdlantské cimbuří.

 

 

Korálková dílna, Palace Plus Jablonec nad Nisou, Palackého 41

Korálky Jablonec nad Nisou   Korálková dílna Jablonec   KOrálková dílna pro děti   korálky jablonec 

 

Zpět

Akce

Aktuality